loader
/ Tekstil Boloğu
çarşaflık kumaş, otel nevresimi, otel çarşafı, otel tekstili

Tel Sayısı Ne Anlama Gelir ?

   Tel sayısı ipliğin santimetre karedeki atkı ve çözgü sayısıdır. Otel tekstilinde kullanılan kumaşlara bakacak olursak, 57 tel, 63 tel ve 83 tel sayıları kumaş üzerinde bir santimetre karedeki atkı ve çözgü sayılarının toplamına denk gelecektir. Peki tel sayısı arttıkça kumaş dayanıklığı daha mı fazla olur? Buna kesinlikle evet yada hayır diyemeyiz. 

   Bunun sebebini anlatmadan önce iplik numaralarına da göz atmak isterim. Otel tekstilinde çarşaf ve nevresim kumaşlarında kullanılan çoğu kumaş 30/1 ipliktendir. Bundan farklı olarak az da olsa 20/1 iplik ve pamuk saten, yollu saten grubunda 40/1 iplik kullanılmaktadır. Burada yanıltıcı olabilecek bir nokta var. İplik numarası büyüdükçe ipliğin kalınlığı azalır, yani incelir. 30/1 iplik 40/1 iplikten daha kalındır.

     Şimdi yukarıda bahsettiğimiz dayanıklılık ve kalite konusundan bahsedelim. Kumaştaki tel sayısı arttıkça kullanılan ipliğin kalınlığı azalacaktır. Yani 57 tel ve 63 tel kumaşta 30/1 iplik kullanılırken, 83 tel kumaşta 40/1 iplik kullanılıyor. Bu yüzden de 83 tel pamuk saten kumaş 57 tel ranforce kumaştan veya 63 tel akfil kumaştan daha iyi, daha dayanıklı, daha kalitelidir diyemeyiz.

    Otel tekstilinde kullanılabilecek en ideal kumaşlar 57- 63 teldir. Ayrıca saten grubu dediğimiz 83 tel pamuk saten, yollu saten kumaşlar da kullanılabilir. 83 telin üstü genellikle gömleklik kumaş olarak adlandırılır ve giyim sektöründe kullanılmaktadır.

otel nevresimi, otel çarşafı, otel tekstili, otel ürünleri, otel nevresim takımı, otel çarşaflık kumaş

Otel Nevresimi Nasıl Olmalıdır ?

   Otel nevresimi nasıl olmalıdır sorusuna yanıt vermeden önce, otellerde nevresim, çarşaf ve yastık kılıflarında kullanılan kumaşlar nasıl üretilir kısaca anlatmak istiyorum. Kumaş üretim safhasını ikiye ayıracak olursak ilk aşamada kumaş iplik iplik dokuma tezgahlarında dokunur. Dokuma tezgahlarında dokunan ham kumaş beyaz değil sarımtırak krem rengindedir. Daha sonra dokuma aşamasında üzerinde bulunan tozun temizlenmesi ve daha da önemlisi dokuma aşamasında krem renkte olan ham kumaşın beyaza boyanması amacıyla boyahaneye sevk edilir. Boyahanede gerekli işlemlerden geçtikten sonra kumaş, nevresim, çarşaf ve yastık kılıfı olarak kesilip dikilmesi için hazır vaziyettedir.

   Otel nevresimi, insan vücuduyla doğrudan temas etmesinden dolayı çok önem verilmesi gereken bir husustur. Genellikle %100 Pamuk kumaştan üretilen otel nevresimleri, bazı firmaların maliyet düşürmek amacıyla pamuk ve polyester karışımı dediğimiz polycotton kumaş (pamukpolyester) kumaşlardan da üretilmektedir. Biz, firma olarak genellikle otellere 63 tel %100 Pamuk kumaş öneriyoruz. Bunun yanı sıra daha üst kalite isteyen müşterilerimize, pamuk saten grubu dediğimiz, çizgili yada düz saten olarak iki çeşidi bulunan 83 tel %100 Pamuk kumaş ile de üretim yapmaktayız.

Otel Yastıkları için tıklayın.

Otel Tekstil Ürünlerinde Kullanılan Kumaş Kaliteleri için tıklayın.

Otel Teksili Fiyat Listesi için tıklayın.


otel çarşafı, otel nevresimi, otel yastık kılıfı, çarşaflık kumaş, otel tekstili, otel yastığı, otel yorganı

Otel Nevresim Takımı Ölçüsü Nasıl Olmalıdır ?

   Sıkça sorulan sorular arasında otel nevresim takımı ölçüleri nasıl olmalıdır sorusu vardır. Otel için nevresim çarşaf ve yastık kılıfı ölçüleri kaç cm olmalıdır? Çarşafta ölçüyü belirleyen mesele yatak ölçüsüdür. Gelin önce yatak ölçülerine bir göz atalım. Tek Kişilik yatak ölçüleri genellikle 90x190cm veya 100x190cmdir. Çift kişilik yatak ölçülerine bakacak olursak, 140x200cm den 200x200cm e kadar farklılık göstermektedir. Yani tek kişilik otel çarşafı 100x200cm yatağı örtecek şekilde olmalıdır. Bu ölçüler, yatak yüzeyi yani üzerinde uyuduğumuz alanın ölçüsüdür. 

   Çarşafta unutulmaması gereken bir husus da yatağın yükseklik kısımlarıdır. Maksimum 30cm olan yatak yükseklikleri yatağın 4 köşesinde de olduğundan dolayı, aynı zamanda çarşafın gergin ütülü bir şekilde gözükmesi ve kolayca bozulmaması için yatağın baza ile olan kısmına sıkıştırılması gerekir. Biz, firma olarak tek kişilik yataklara 180x280cm çarşaf, çift kişilik yataklara 240x280cm çarşaf öneriyoruz. Çok fazla kullanılmasa da 180x200cm ve 200x200cm yatak sahibi olan oteller için 280x280cm çarşaf öneriyoruz. Bu ölçüler çekme payları içerisinde hesap edilmiş olup standart otel tekstilinde kullanılan ölçülerdir.

  Otel nevresiminde ölçüyü belirleyen husus yorgan ölçüsüdür. Türkiye’de standart yorgan ölçüleri tek kişilik 155x215cm ve çift kişilik 195x215cm’dir. Nevresim kelime anlamı olarak yorgan kılıfı anlamında olduğu için yani yorgan nevresimin içine girdiği için nevresim ölçüleri yorgan ölçüsünden 5er cm büyük olmalıdır. Örnek vermek gerekirse, standart tek kişilik 155x215cm yorgana sahip bir otel 160x220cm ölçüsünde nevresim almalıdır. Biz firma olarak, tek kişilik nevresim ölçüsü olarak 160x220cm ve çift kişilik nevresim olarak da 200x220cm öneriyoruz. Bu ölçüler haricinde de üretim yapabilmekteyiz.

   Yastık kılıfı ölçüsünü belirleyen husus da silikon yastık ölçüsüdür. Türkiye’de kullanılan standart yastık ölçüsü 50x70cm’dir. Silikon yastık yapısı itibariyle silikon yorgan gibi basık olmadığı aksine şişkin olduğu için nevresim ölçüsünde uyguladığımız +5cm kuralını yastık kılıfında uygulamıyoruz. Yani yastık kılıfı ölçüsü olarak 50x70cm üretiyoruz. Aynı zamanda oteller yaslanma yastığı diye nitelendirdiğimiz 60x80cm ölçüde yastık kullanıyor. 60x80cm ölçüsünde yastık için de 60x80cm yastık kılıfı üretiyoruz.

Otel Tekstili Fiyat Listesi için tıklayın.

Otel Yastıkları için tıklayın.


otel havlusu, otel tekstili, otel el havlusu, otel banyo havlusu, ayak havlusu, plaj havlusu,

Otel Havlusu Nedir? Otel Havlusu seçerken nelere dikkat edilmelidir?

     Otel havluları genellikle otel, yurt, apart gibi konaklama yerlerinde kullanılan düz beyaz havlulardır. Otel havlusu, Eponj havlu olarak da  geçen havlular üzerinde herhangi bir desen, çizgi ve renk bulundurmazlar. Standart ölçü olarak el havlusu 50x90cm, banyo havlusu 70x140cm,  90x150cm veya 100x150cm, ayak havlusu ise 50x70cm olarak üretilir. Bu ölçüler dışında bazı oteller 30x50cm olan mutfak havlusu diye tabir ettiğimiz havluları da talep etmektedirler. Otel havlularında bu ölçüler Türkiye standartlarında böyle olup, ihracat için üretilen havlularda ise ölçüler farklılık gösterebilmektedir.

Otel havlusu seçerken nelere dikkat edilmelidir ?

   Havlunun üretim aşamasında kullanılan iplikler son derece önem arz etmektedir. Kaliteli iplikle dokunan havlu, daha kaliteli olacaktır ve aynı şekilde kullanım ömrü ucuz iplik kullanılan havlulara göre daha uzun olacaktır. Havlu dokuma, boyama ve konfeksiyon aşamalarından geçtikten sonra son kullanıcıya ulaştığında suyu emiş gücü yüksek, çok sayıda yıkamaya dayanıklı ve en önemlisi sertleşme oranının düşük olması gerekmektedir.

   Bütün bu özelliklere sahip havluya ulaşmak için, dokuma ipliğinin kaliteli seçilmesi ve düşük gramajlı havludan ziyade yüksek gramajlı havlu tercih edilmesi gerekmektedir. Burada düşük gramajlı havlunun tercih edilmesini sağlayan en büyük faktör fiyat faktörüdür. Biz, firma olarak size yüksek gramajlı iyi havlular tavsiye edeceğiz. Her üründe olduğu gibi, iyi ürün yüksek kalite demektir ve tüketiciye daha uzun kullanım süresi sağlar.

Otel Tekstili Fiyat Listesi için tıklayın.

Otel Nevresimi Nasıl Olmalıdır Yazısı için tıklayın.

otel tekstili, otel nevresim takımları, otel çarşafları, otel havluları, otel yastıkları, otel pikeleri, otel yorganları, toptan otel tekstili denizli, otel tekstili fiyat listesi,

Otel Tekstili Fiyat Listesi

Otel Tekstili Fiyat Listesi için  📞+90 507 970 20 21 numaralı telefondan veya [email protected] adresine mail atarak ulaşabilirsiniz.